Budowanie świadomej garderoby | cz. I


    Dopiero w momencie, w którym zaczęłam pisać ten post, zrozumiałam, jak trudnego zadania się podjęłam. Kompletowanie świadomej garderoby to tak naprawdę temat rzeka. Nie wystarczy, że wyrzucicie niepotrzebne ubrania i kupicie nowe. To trochę taki etap poznawania siebie, swoich celów, oczekiwań, podejścia do wielu rzeczy. Nie ma tutaj uniwersalnego sposobu dla każdego, dlatego traktujcie tę serię jedynie jako swego rodzaju inspirację, modyfikując dane jej elementy pod siebie. W poprzednim poście opowiadałam o typach osobowości modowej i jak najbardziej polecam Wam się z nim zapoznać, ponieważ uważam, że poznanie swojego typu będzie idealnym wstępem do budowania świadomej garderoby.

    Zanim zaczniecie wyrzucać niepotrzebne przedmioty ze swojej szafy, usiądźcie i na spokojnie przemyślcie to, jaki efekt chcielibyście uzyskać. Jak wyobrażacie sobie swoją wymarzoną garderobę, z czego powinna się składać, w jakiego typu ubraniach czujecie się najlepiej, czego aktualnie Wam brakuje. Mówię tu oczywiście nie tylko o ubraniach, ale też biżuterii, akcesoriach, butach czy torebkach. Pamiętajcie też, aby przemyśleć jej funkcjonalność, biorąc pod uwagę swoją sytuację życiową, pracę, miejsce zamieszkania i hobby. Może okazać się, że na podstawie tego, co już posiadacie, da się zbudować naprawdę fajne podstawy.

Przykładowo, załóżmy że pracujecie w korporacji, macie dwójkę dzieci, a wolny czas lubicie spędzać na aktywności fizycznej. W tym wypadku głównymi elementami, na których powinniście się skupić, powinny być eleganckie ubrania do pracy i wygodne, sportowe rzeczy do ćwiczeń, które moglibyście nosić również w domu, spędzając czas z dziećmi. Warto tutaj również pomyśleć, jakie elementy można by wykorzystać w każdej z tych dziedzin życia, tak, aby Wasza szafa była jak najbardziej uniwersalna i elastyczna.

    Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić tutaj uwagę, są składy, kroje i kolory ubrań. Planuję zrobić osoby post na temat identyfikacji kolorystycznej, jednak na razie, nie mam pojęcia jak ugryźć ten temat, bo jest on dosyć mocno złożony. Może nawet pomyślę nad jakimś darmowym e-bookiem, aby wszystko było w jednym miejscu. O wszystkim na bieżąco będę informować Was na Facebooku, chociaż jak podejrzewam, byłoby to już po maturach, bliżej wakacji.

Wracając do tematu, zwróćcie uwagę na to, w jakich kolorach czujecie się najlepiej, jakie odcienie pasują do Waszej cery, włosów i oczu. W jakich krojach Wasza figura będzie wyglądać dobrze, podkreślając wszystkie najlepsze dla niej aspekty i na jakich składach najbardziej Wam zależy. Materiały to też dosyć rozległy i ważny temat, który chciałabym poruszyć w kolejnej części z budowania świadomej garderoby.


    Kompletowanie idealnej garderoby, to tak naprawdę proces, który powinien zająć Wam trochę czasu. Im spokojniej i odpowiedzialnej do tego podejdziecie, tym bardziej świadome będą Wasze wybory. Na początku może wydawać się Wam on trochę skomplikowany i przytłaczający, jednak powoli, postaram się przeprowadzić Was przez ten proces. W kolejnych wpisach będziemy przeglądać swoje szafy, pozbywając się niepotrzebnych elementów, dlatego ważne jest, żebyście mieli jakiś pomysł i wizję na to, jakie efekty chcielibyście finalnie osiągnąć. W razie jakichkolwiek problemów możecie śmiało pisać do mnie na Facebooku, na pewno odpiszę i postaram się Wam pomóc.

3 opinie | Daj mi znać, co sądzisz...

 1. Dosyć ciekawy temat, nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam. Staram się nie kupować ubrań niepotrzebnie i raczej przed rozkminiam do czego mi dana rzecz pasuje, ale moja garderoba jest dosyć zróżnicowana.

  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopiero od niedawna zaczęłam budować świadomą garderobę, jednak nadal ciężko jest pozbyć się ubrań, które są ze mną od dawna, mam do nich sentyment, niektóre dobrze leżą, ale jest za mało okazji by je nosić inne no cóż są znoszone, ale nie mam nic w zastępstwo, więc nadal leżą. Ten proces jest po prostu trudny

  OdpowiedzUsuń
 3. Świadoma garderoba to najlepszy wybór! Wchodzimy do garderoby i wiemy, co ubrać. Najlepiej stawiać na same basicowe rzeczy. Dzięki temu każdy element naszej garderoby można ze wszystkim łączyć. Zakupów często nie robię, ale teraz potrzebna jest mi czarna torebka shopper i mam nadzieję, że znajdę coś w dobrej cenie.

  OdpowiedzUsuń