Typy osobowości modowej - którym z nich jesteś?


Ostatnio w moje ręce trafiła książka pt. "Ekoszafa" i muszę przyznać, iż pomimo tego, że dopiero zaczęłam ją czytać, wydaje się naprawdę świetnym źródłem informacji o etycznej modzie i budowaniu świadomej garderoby, także bez wątpienia pojawi się u mnie niejeden wpis, zainspirowany jej treścią.

    Dziś porozmawiamy sobie o trzech głównych typach osobowości modowej. Dzięki nim, możecie lepiej określić, jakie macie oczekiwania względem mody, jakie decyzje zakupowe podejmujecie i na jakie aspekty powinniście zwrócić uwagę w przyszłości. 

    Pamiętajcie, że nie musicie ściśle współgrać z jednym typem. ¹Możecie być minimalistami w pracy i tradycjonalistami po godzinach. Albo reprezentować odmienne typy osobowości na różnych etapach życia. Nie musi być też to nic stałego, także uaktualniajcie swoje podejście do mody tak często, jak tylko tego potrzebujecie.


1. Minimaliści - otaczający się ładem i porządkiem, poszukują tego samego w swojej szafie. Zazwyczaj stawiają na kapsułową garderobę, ograniczając liczbę swoich ubrań do komfortowego minimum i w 100% wykorzystują potencjał każdego przedmiotu, który posiadają. Często stawiają na ponadczasowe kroje, naturalne materiały i kolory. Każdy ich zakup jest etyczny i  przemyślany.

2. Poszukiwacze - totalne przeciwieństwo minimalistów. Nieustannie poszukują swojego kierunku w modzie, eksperymentując ze stylem. ²Kochają modę, podążanie za trendami, lubią wyrażać siebie za pomocą ubrań. Często w swojej szafie posiadają kilka oryginalnych rzeczy, bardziej dla samego faktu posiadania ich jako małych dzieł sztuki, niż noszenia na co dzień. Ten typ nie musi być jednak wcale sprzeczny z odpowiedzialną i etyczną modą, jednak temat ten poruszę już w kolejnych wpisach. 

3. Tradycjonaliści - stanowią idealny kompromis pomiędzy minimalistami a poszukiwaczami. Stawiają przede wszystkim na stylową i wszechstronną garderobę, jednak lubią również od czasu do czasu zaszaleć na zakupach. Większość ich szafy jest przemyślana i dopracowana, jednak znajdują się tam również przedmioty z niewykorzystanym potencjałem, kupione pod wpływem chwili lub emocji. 

A Wy, jakim typem osobowości modowej jesteście?

Przypisy:

¹ E. L. Cline, Ekoszafa ubieraj się dobrze, Warszawa: Prószyński i S-ka 2019, s.18 

² E. L. Cline, Ekoszafa ubieraj się dobrze, Warszawa: Prószyński i S-ka 2019, s.18 

8 opinie | Daj mi znać, co sądzisz...

 1. Ciekawe, nie sądziłam, że są takie typy. Myślałam, że to raczej strój odzwierciedla stan ducha danej osoby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedno wcale nie wyklucza drugiego :) W pełni zgadzam się z tym, że strój odzwierciedla nasz stan ducha, charakter i osobowość, bo jednak ubrania dają nam możliwość wyrażania siebie. Dziękuję za komentarz i życzę wszystkiego dobrego ❤

   Usuń
 2. Wychodzi, że jestem nr 3 ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym być 1, ale jestem 2 😂

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja chyba jestem tradycjonalistką :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. A czy takie style osobowości modowej określa również charakter? Interesujecie się jakimiś szczegółowymi informacjami dotyczącymi charakterów? Jeśli tak, to podpowiem, że do dyspozycji jest strona https://kobietamawplyw.pl/pozytywne-cechy-charakteru/ . Tam sprawdzicie szczegóły.

  OdpowiedzUsuń