Szakszuka - szybkie i ciekawe śniadanie

W założeniu, mój blog to miejsce, które teoretycznie z gotowaniem powinno mieć niewiele wspólnego. Jednak ostatnio próbuję wielu nowych rzeczy w kuchni, staram się też jeść zdrowiej i pomyślałam, że fajnie było by podzielić się z Wami niektórymi moimi "odkryciami kulinarnymi". A takim daniem niewątpliwie jest szakszuka, czyli potrawa popularna do niedawna głównie na Bliskim Wschodzie. Według mnie, jest to super opcja na śniadanie, bo nie wymaga specjalnych zdolności, jest szybka w przygotowaniu i wersja którą ja Wam prezentuję, składa się ze składników, które zapewne w większości macie w swoim domu. 

Przepis przygotowałam w formie grafiki, dzięki temu że jest w wysokiej rozdzielczości, możecie sobie ją pobrać, wydrukować i wrzucić chociażby do książki kucharskiej. Koniecznie dajcie mi znać w komentarzu czy próbowaliście i czy danie przypadło Wam do gustu.

Zdjęcie osadzone z pinteresta, sama nie posiadam jeszcze umiejętności potrzebnych do tak idealnego wysmażenia jajek. 

2 opinie | Daj mi znać, co sądzisz...

  1. To zdecydowanie genialne danie! Dodaję jeszcze cebulkę do tego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubiłam kiedyś, teraz gdy ograniczam produkty odzwierzęce bardzo smakuje mi wersja wegańska, ale sama nie robię, raczej zamawiam w knajpach

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń